Хто ж такий справжній лідер? За визначенням, це людина, яка задовольняє власний егоїзм, водночас реалізуючи суспільні інтереси. Лідер стимулює прогрес у суспільстві, забезпечуючи рух уперед. Він перебирає цю роль добровільно і свідомо, і отримує задоволення від гри.

 Лідер завжди ставить собі ціль, створює умови, підбирає людей та засоби для її досягнення. Тому так важливо, щоб усі процеси на підприємстві очолювали лідери. Справжнього лідера характеризує вроджений потенціал, глибокий професіоналізм у своїй справі та завжди перевагу результатів.

 – Якщо ви хочете знати, чи є ви лідером, насамперед, озерніться назад і порівняйте себе нинішнього з тим, ким ви були, скажімо, п’ять років тому, – радить Ксенія Валієва.

 

Лідерів завжди характеризують такі аспекти:

 • Вони створюють робочі місця.
 • Вони створюють довкола себе можливості для інших.
 • Вони дають прибуток.
 • Вони сприяють розвитку тієї сфери, де працюють.

При цьому лідер ніколи не ставить себе на п’єдестал. Іноді він може залишатися непомітним. Керувати можна і залишаючись у тіні. Головне – неухильно йти до своєї мети.

 – Якщо ми уважніше придивимося до людей, які мають яскраві лідерські якості, то зауважимо, що вони, як правило, всебічно розвинені особистості, – продовжує Ксенія Валієва. – Ефективний лідер зазвичай освічений в сфері мистецтва, музиці, живопису, добре знає історію, літературу. Він зовсім не має бути експертом у гуманітарних дисциплінах. Але загальна освіта завжди на найвищому рівні. Він також вміє спілкуватися з людьми, виступати перед аудиторією, володіє дипломатичними навичками тощо. Лідер добре розуміє, що всі люди, які його оточують, мають свій багаж комплексів і стереотипів. Він не вимагає від своїх співробітників відразу змінитися, а може ефективно працювати з тим «матеріалом», який опинився у його розпорядженні.

 Іншими словами, лідер не входить у конфлікт із системою, а, використовуючи запропоновані умови, робить свою гру. Для хорошого керівника також важливо не вступати у конфлікти, які виникають в колективі. Щоправда, для цього потрібно пожертвувати можливістю зближення зі співробітниками. Фахівці вважають, що лідер не має права дружити з підлеглими, інакше йому не вдасться залишатися у відстороненому стані від проблем у спілкуванні між ними.

 Лідер повинен мати сім основних якостей:

 1. Потужний потенціал розвитку.
 2. Раціональне мислення.
 3. Бути амбітним, мати волю та прагнення до досягнення мети. Лідер просто не може не робити того, чим він зайнятий.
 4. Любити свою справу.
 5. Бути справжнім професіоналом у своїй галузі.
 6. Вміти відгородити себе від поточних проблем та зосередитись на головному.
 7. Володіти гарною інтуїцією.

З іншого боку, слід враховувати фактори, які заважають людині зайняти лідерську позицію. Це:

 • Обмежуючі переконання. Наприклад, існує думка, що великі гроші не можна заробити чесним шляхом, або ж, що скромність прикрашає. І те, й інше формує моделі поведінки, що заважають досягненню успіху.
 • Нефункціональна поведінка. У разі людина підносить на найвищий п’єдестал такі цінності, як любов, дружба, сім’я. Він жертвує заради них своїм власним «я», менше уваги приділяє власному розвитку, своїй кар’єрі, соціальному зростанню та ін. До речі, працювати виключно за гроші – це також приклад нефункціональної поведінки.
 • Невміння правильно розпорядитись своїм вільним часом. Людина має повноцінно та якісно відпочивати.
 • Неакуратність у знайомствах та зв’язках. Якщо у вашому оточенні з’являються люди, які зневажають бізнес, кар’єру, не прагнуть мати матеріальні блага або хронічні невдахи замисліться, як на вас вплине спілкування з ними?